Make your own free website on Tripod.com

İLAÇ KULLANIMI

 

 

  1. Antibiyotik türü ilaçlar :Bu ilaçları bazı gruplar hariç ac veya tok karnına alınabilecek ilaçlardır. Yalnızca etken maddeleri Azitromisin, Eritromisin, Klaritromisin gibi sonu misinle biten gruplar aç karnına alınmalıdır. Antibiyotik türü ilaçları mutlaka eşit aralıklarla saatinde almak gerekir. Reçetede 3*1 yazıyor ise sekiz saatde bir 2*1 yazıyor ise oniki saatde bir alınmalıdır.   

  2. Agrı Kesiciler: Genellikle agrı kesici türü ilaçları tok karnına ve bol su ile almalıyız.Bu sekilde davranırsak ilacın yan etkileini oldukca azaltmıs olup etkisinin başlama süresini kısaltmıs oluruz.

  3. Eğer İlaç kullanacak kişide gebelik ve emzirme durumu varsa mutlaka Doktorunu veya eczacısını uyarması gerekir aksi takdirde bebekleri için büyük risk teşkil edebilir.

  4. İlaçları kullanırken mutlaka son kullanma tarihini kontrol ediniz.İlaçlarınızı kutunun üstünde yazan şartlarda saklayınız oda sıcaklığında saklanacak ilçları direk güneş ışığı almayacak serin ve kuru ortamlarda bulundurun. 2 ila 8 derece arasında saklanacak ilaçlar ise dolapların normal orta raflarında saklanmalıdır. Asla ilaçlarınızı 0 derecenin altında yani BUZLUKTA SAKLAMAYIN.

  5. Kesinlikle ilaç kullanırken ALKOL ALMAYINIZ Herhangibir yan etki ile karşılaşrsanız hemen durumu doktor veya eczacınıza bildiriniz

  6. Son söz olarak kesinlikle ve kesinlikle Doktorunuza veya Eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.....

  7. Herkeze Sağlık Dolu Günler

 

ANA SAYFA